Książki naszych marzeń

ksiazka

PROGRAM KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

W ramach programu zostało zakupionych 145 książek na łączną kwotę 2720 zł. (dofinansowanie to 2170zł + wkład własny 550 zł.). Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymało 343 uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Przykładowe tytuły zakupionych książek: „Ten obcy”; „Mikołajek”; „Z Tatą w przyrodę”; „Kim była Maria Skłodowska Curie”; „Zapiski Luzaka”; „Kroniki Archeo” i wiele innych ciekawych tytułów.

W ramach współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteka Publiczną, biblioteką szkolną Gimnazjum im. J. Helwinga oraz biblioteką Szkoły Podstawowej nr 2 podjęto  działania w zakresie: wspólnej organizacji konkursów czytelniczych, udziału w spotkaniach autorskich organizowanych w czytelni MGBP, cyklicznych odwiedzin najmłodszych dzieci naszej szkoły przez pracownika MGBP prezentujących sztukę czytania za pomocą obrazków, promocji i reklamy działań Biblioteki Miejskiej na terenie szkoły i na stronie internetowej szkoły. Nasi uczniowie uczestniczyli dotychczas w  12 różnych wydarzeniach i 10 lekcjach bibliotecznych promujących czytelnictwo w tym w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską pod tytułem „Wszystkie moje Mamy” – czyli śladami Ireny Sendlerowej, wywalczyli II miejsce w konkursie czytelniczym „Przygody Mikołajka” współorganizowanym z biblioteka szkolną SP2, zdobyli II miejsce w konkursie „W baśniowym świecie Andersena” organizowanym w bibliotece węgorzewskiego gimnazjum, uczestniczyli w trzech czytelniczych projektach edukacyjnych organizowanych i prowadzonych przez bibliotekę naszej szkoły.

Na dwóch spotkaniach z rodzicami poruszaliśmy tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci, przekonując rodziców o walorach wspólnego z dzieckiem czytania książek. Wychowawcy klas odczytali przygotowany przez bibliotekarkę „List do Rodziców”, który dodatkowo został wyeksponowany na drzwiach biblioteki szkolnej oraz umieszczony na stronie internetowej szkoły.

Realizacja programu uatrakcyjniła księgozbiór biblioteki szkolnej, wpłynęła na zmianę w sposobie postrzegania biblioteki przez uczniów. Zawsze było to w naszej szkole miejsce przyjazne uczniom gdzie można było podyskutować o ciekawych tytułach ale teraz jest to również miejsce gdzie można interesujący ucznia tytuł wypożyczyć.