CO WARTO PRZECZYTAĆ!

SERIA KRONIKI ARCHEO Zaczęło się zupełnie niewinnie od artykułu w gazecie: w Egipcie odkryto nowy grobowiec. Dalej wypadki potoczyły się już lawinowo. Każdy, kto choć trochę interesuje się archeologią, rusza do Kairu. I oto zatłoczone uliczki miasta i bezkresne piaski pustyni, stają się świadkami szaleńczego wyścigu. Kto pozna legendę Nefertiti? Kto wyniósł sarkofag z grobowca? Kim jest tajemnicza Cressida Finch? No i najważniejsze – kto pierwszy dotrze do klejnotu?

kroniki_archeo_tom_1„TAJEMNICA KLEJNOTU NEFERTITI” to nie tylko zapierające dech w piersiach przygody piątki przyjaciół. To odkrywanie tajemnic, legend i zapomnianych historii, zaglądanie do zakurzonych ksiąg, tajemniczych komnat i nikomu nieznanych grobowców…

img011Mordercze pustkowia i dzika dżungla, zagadki i pościgi oraz pytanie, które wisi w gorącym australijskim powietrzu: czy na widok diamentów wielkości pięści każdy traci głowę? Sprawdźcie sami! To już piaty tom bestsellerowej serii KRONIKI ARCHEO!

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ABY ODKRYĆ NIEZWYKŁE PRZYGODY OPISANE W KOLEJNYCH TOMACH KRONIK ARCHEO!

poszukiwacze_przygPoznajcie Przemka, Rodzynka, Tolę, Bazyla, Miśkę i Muffina, bohaterów najnowszej książki Agnieszki Stelmaszyk „Klub poszukiwaczy przygód. Zmora doktora Melchiora.”. To jedna z tych pozycji książkowych, które wciągną dzieci, nastolatków i dorosłych, lubiących literaturę przygodową.

Bohaterowie są uczniami piątej klasy, którzy mają swoisty talent do kłopotów i ściągania na siebie uwagi. Ich problemy i podejście do świata pokrywają się z tymi, jakie z reguły dotyczą dzieci w ich wieku… marudzący rodzice, nagły zanik pamięci przed tablicą, szlabany i nieznośne młodsze rodzeństwo… Są one przedstawione w tak ciekawy i humorystyczny sposób, że czasem nie sposób się nie uśmiechnąć przy lekturze.

sherlockCo by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości, zanim jeszcze stali się najbardziej znanym detektywem i złodziejem wszech czasów? Irena Adler, sprytna i rezolutna przyjaciółka, opowiada nam niesamowite przygody Holmesa i Lupina oraz zagadki, które razem rozwiązują.W pierwszym tomie bohaterowie rozwiązują swoją pierwszą zagadkę. Jest rok 1870. Troje przyjaciół spędza wakacje nad morzem. Jednak ich beztroskie odpoczywanie kończy się szybko, a dzieci zostają wciągnięte w kryminalną grę: na plaży zostaje znalezione ciało mężczyzny, ginie cenna kolia, a nad dachami miasta pojawia się tajemniczy mężczyzna.  Jak potoczą się przygody bohaterów? –  sprawdź sam.

malalaRoześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom. Wzruszająca opowieść Renaty Piątkowskiej o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

moje_mamyOpis książki od autorki, Renaty Piątkowskiej: Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

tajemnicza_szafaTajemnicza szafa Dariusza Rekosza to pierwsza część przygód młodych detektywów – Jacka i Basi. Nastolatkowie nie mają czasu na nudę. Jacek tworzy spiskowe teorie, a Basia stara się je w kosmiczny sposób rozwikłać. Bo dla Basi wszystko wydaje się kosmiczne! Nawet szafa. Nie wierzycie? Nie…? To może zegary? Albo zagadka?! Tak, „Tajemnicza szafa” to kosmicznie zagmatwana zagadka!

ZAPRASZAMY DO CZYTELNICZYCH ZMAGAŃ!