CO WARTO PRZECZYTAĆ!

SERIA KRONIKI ARCHEO Zaczęło się zupełnie niewinnie od artykułu w gazecie: w Egipcie odkryto nowy grobowiec. Dalej wypadki potoczyły się już lawinowo. Każdy, kto choć trochę interesuje się archeologią, rusza do Kairu. I oto zatłoczone uliczki miasta i bezkresne piaski pustyni, stają się świadkami szaleńczego wyścigu. Kto pozna legendę Nefertiti? Kto wyniósł sarkofag z grobowca? Kim jest tajemnicza Cressida Finch? No i najważniejsze – kto pierwszy dotrze do klejnotu?

kroniki_archeo_tom_1„TAJEMNICA KLEJNOTU NEFERTITI” to nie tylko zapierające dech w piersiach przygody piątki przyjaciół. To odkrywanie tajemnic, legend i zapomnianych historii, zaglądanie do zakurzonych ksiąg, tajemniczych komnat i nikomu nieznanych grobowców…

img011Mordercze pustkowia i dzika dżungla, zagadki i pościgi oraz pytanie, które wisi w gorącym australijskim powietrzu: czy na widok diamentów wielkości pięści każdy traci głowę? Sprawdźcie sami! To już piaty tom bestsellerowej serii KRONIKI ARCHEO!

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ABY ODKRYĆ NIEZWYKŁE PRZYGODY OPISANE W KOLEJNYCH TOMACH KRONIK ARCHEO!

poszukiwacze_przygPoznajcie Przemka, Rodzynka, Tolę, Bazyla, Miśkę i Muffina, bohaterów najnowszej książki Agnieszki Stelmaszyk „Klub poszukiwaczy przygód. Zmora doktora Melchiora.”. To jedna z tych pozycji książkowych, które wciągną dzieci, nastolatków i dorosłych, lubiących literaturę przygodową.

Bohaterowie są uczniami piątej klasy, którzy mają swoisty talent do kłopotów i ściągania na siebie uwagi. Ich problemy i podejście do świata pokrywają się z tymi, jakie z reguły dotyczą dzieci w ich wieku… marudzący rodzice, nagły zanik pamięci przed tablicą, szlabany i nieznośne młodsze rodzeństwo… Są one przedstawione w tak ciekawy i humorystyczny sposób, że czasem nie sposób się nie uśmiechnąć przy lekturze.

sherlockCo by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości, zanim jeszcze stali się najbardziej znanym detektywem i złodziejem wszech czasów? Irena Adler, sprytna i rezolutna przyjaciółka, opowiada nam niesamowite przygody Holmesa i Lupina oraz zagadki, które razem rozwiązują.W pierwszym tomie bohaterowie rozwiązują swoją pierwszą zagadkę. Jest rok 1870. Troje przyjaciół spędza wakacje nad morzem. Jednak ich beztroskie odpoczywanie kończy się szybko, a dzieci zostają wciągnięte w kryminalną grę: na plaży zostaje znalezione ciało mężczyzny, ginie cenna kolia, a nad dachami miasta pojawia się tajemniczy mężczyzna.  Jak potoczą się przygody bohaterów? –  sprawdź sam.

malalaRoześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom. Wzruszająca opowieść Renaty Piątkowskiej o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

moje_mamyOpis książki od autorki, Renaty Piątkowskiej: Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

tajemnicza_szafaTajemnicza szafa Dariusza Rekosza to pierwsza część przygód młodych detektywów – Jacka i Basi. Nastolatkowie nie mają czasu na nudę. Jacek tworzy spiskowe teorie, a Basia stara się je w kosmiczny sposób rozwikłać. Bo dla Basi wszystko wydaje się kosmiczne! Nawet szafa. Nie wierzycie? Nie…? To może zegary? Albo zagadka?! Tak, „Tajemnicza szafa” to kosmicznie zagmatwana zagadka!